Könyvajánló - 2021. november

Dr. Jason Fung: Az elhízás titka - Megoldókulcs a sikeres fogyáshoz (Jaffa Kiadó, 2021)

Az elhízás immár világjárvány, és bár a csapból is fogyókúrás tanácsok folynak, mégis egyre kövérebbek leszünk. Számoljuk a kalóriákat, edzünk szorgosan, de azok a fránya kilók csak nem tűnnek el. Mi ennek az oka?
Olvasmányos és provokatív könyvében Dr. Jason Fung az elhízás forradalmi elméletét tárja elénk, amely szerint az önkontroll hiánya helyett sokkal inkább a hormonjaink felelősek az elhízásért. A súlygyarapodás és az elhízással kapcsolatos betegségek, például a 2-es típusú cukorbetegség legfőbb okozója az inzulin-túltermelés, így csupán az inzulinrezisztencia visszafordítása révén érhetünk el tartós fogyást.
Az, hogy mikor eszünk, legalább olyan fontos, mint az, hogy mit. Ennek az elvnek a megértése és dr. Fung 5 egyszerű lépése segítségével olyan tartós szokásokat alakíthatunk ki, amelyek segíthetnek az egészségünk javításában és az inzulinszint szabályozásában. Emellett azt is megtudhatjuk, miként lehet az időszakos böjt segítségével megtörni az inzulinrezisztencia ördögi körét, és ezáltal elérni és megtartani az egészséges testsúlyt.

"Évek óta nagy rajongója vagyok dr. Jason Fung munkásságának, és izgatottan vártam, hogy megjelenjen magyar nyelven is az első könyve. Dr. Fung elegáns módon közelíti meg a modern embert sújtó elhízás problémáját, és tudományosan megalapozottan, de közérthetően mutatja be a megoldásokat, amelyekkel ezt a problémát hatékonyan kezelhetjük. Egy könyv, amit az orvosodnak is olvasnia kellene." - Lakatos Péter, edző, életmód tanácsadó, fekete öves Carlson Gracie Jiu Jitsu gyakorló

DR. JASON FUNG kanadai nefrológus, kutató, az időszakos böjtölés és a low-carb diéták nemzetközileg elismert szakértője. Számos könyvet írt, amelyek rendre felkerültek a New York Times bestseller listájára. Társalapítója a The Fasting Method programnak, amely a 2-es típusú cukorbetegség természetes úton való gyógyításával foglalkozik. Torontóban él.

 


Evy Poumpouras: Golyóálló - Önvédelmi stratégiák egy amerikai titkos ügynöktől (21. Század Kiadó, 2021)

Önvédelmi stratégiák egy amerikai titkos ügynöktől

Védd magad! Értsd az embereket! Urald a helyzetet! Élj félelem nélkül!

Evy Poumpouras nő létére amerikai elnökök testőreként dolgozott. A világ legrégebbi elit alakulatánál szerzett tapasztalatai ismeretében az olvasó felkészültebben reagálhat stresszhelyzetekben, gyorsabban kiismerheti a többi ember viselkedését, azt is kontrollálni tudja, hogy milyennek látszik mások szemében, és mindezek eredményeképpen félelem nélkül élhet.

Legyőzve mindennapi félelmeinket mindnyájan erősebbé, magabiztosabbá és kiegyensúlyozottabbá válhatunk. Hogyan essünk túl a nehéz beszélgetéseken? Kiben bízzunk? Kinek lehetnek rossz szándékai velünk szemben? Tereljük jó irányba a helyzeteket, és készüljünk fel a váratlan dolgokra.

Amikor golyóállóvá válsz, a legjobb, legbátrabb éneddel azonosulsz, önmagad legerőteljesebb formáját hozod. Az igazi erő végső soron nem testi, hanem szellemi erő. A bátorság abban áll, hogy szembenézünk félelmeinkkel, de ezen túl állhatatosságot feltételez. Állnunk kell a sarat, beépített detektorral kell rendelkeznünk, amely jelez, ha valaki kamuzik. A Golyóálló bemutatja, hogyan fejlesszük természetes ösztöneinket, hogy bennünk is kibontakozzanak ezek a tulajdonságok, és a félelem hogyan adja át helyét a rettenthetetlenségnek.

Evy Poumpouras volt testőr, a Spy Games című tévéműsor sztárja. Barack Obama, Bill Clinton és George W. Bush elit titkosszolgálatában dolgozott. Egyike annak a mindössze öt nőnek, aki megkapta a titkosszolgálati dolgozók legmagasabb fokozatú kitüntetését, az úgynevezett Bátorságérmet. Törvényszéki pszichológusi és újságírói diplomával rendelkezik.

 


Vujity Tvrtko: Aloha - Túl minden határon (Pokoli-Angyali Kiadó Kft., 2021)

Vujity Tvrtko legizgalmasabb, legszínesebb könyvét tartja kezében a Kedves Olvasó. Körbeutazhatja a világot, megismerheti Hawaii páratlan csodáit, a béke és a nyugalom birodalmát. Tvrtko egyszer csak úgy döntött, hogy - miután megnézte a földi Pokol megannyi bugyrát - elköltözik a Paradicsomba, ahol szabadidejében önkéntes vadőrként teknősökre vigyáz, egész nap ukulelezenét hallgat, és átadja magát az igazi Alohának. Együtt sétálhatnak a riporterrel a Csendes-óceán partján, valamint a Különleges Emberek Temetőjében, és bebarangolhatják Gyuri házidzsungelét is. A magyar asztalos megunta a betondzsungelt, és vett magának egy igazi őserdőt, ahol papagájok, orchideák és vízezések között él a szivárványok szigetén.
Ám nem csak Hawaiit ismerhetik meg, ugyanis Tvrtko elindult felfedezni Alaszkát, eljutott a föld egyetlen olyan városába, amelynek összes lakója egy épületben lakik, ám a városnak mégis van iskolája és postahivatala, boltja és mosodája, sőt kápolnája is. Feltárulnak a ma is létező orosz Alaszka elképesztő titkai a hagymakupolás templomok árnyékában, ott, ahol mindenki balalajkazenét hallgat, és csak oroszul beszél, Amerikában.
Beleshetnek a világ valaha volt legszigorúbb börtönébe, az Alcatrazba, ahol a rettegett maffiafőnök, Al Capone is raboskodott. Tvrtko újranyitja a Csernobil-dossziét, hiszen két évtized után visszatért a zónába, hogy felfedje a máig őrzött titkokat. Végezetül jön egy huszonegy perces, különleges videófelvétel megrázó, mégis elképesztő erőt adó igaz története, és egy mondat, amelyet sosem felejt el az, aki Tvrtkóval tart az útján ezen a lebilincselően kalandos utazáson Honolulutól a hófödte Alaszkáig, Csernobiltól Kínán át Chicagóig, a Pokoltól a földi Paradicsomig.

Nem csak humorral és izgalmakkal teli könyv, sokkal több annál! A legnagyobb kalandok most Önre várnak!

 


Stefania Auci: Szicília oroszlánjai (Európa Könyvkiadó, 2021)

Szicília koronázatlan királyainak valós, inspiráló története Stefania Auci nemzetközi bestsellerében elevenedik meg újra: a mindenre elszánt, ambiciózus Florio család férfi tagjai a vagyon és a hatalom megszerzése érdekében készek a legnagyobb áldozatra is: szeretteik, így a saját boldogságuk feladására is. Ebben a különleges 19. századi eposzban a nők - anyák, feleségek, szeretők, leányok - csak játékszerei a történelemalkotó, társadalmi és politikai befolyást szomjúhozó férfiaknak, akik szenvedélyesen küzdenek a sors ellen: többé akarnak válni, mint akinek születtek. Sőt mindenkinél nagyobbá! Mindegy, milyen áron - mert minden és mindenki megvásárolható!
A Szicília oroszlánjai-ban a nincstelen menekültként Palermóba érkező testvérpár, Paolo és Ignazio Florio, valamint leszármazottjaik nagyszabású - mégis meghitt -, a mesés gazdagságig ívelő, lebilincselő története háttereként pedig ott vibrálnak a két évszázaddal ezelőtti Szicília városainak és tájainak jellegzetes színei, illatai és vérbő figurái.

 


Beverly Hungry Wolf: Nagyanyáink útján - Az indián nők élete (KONKRÉT KÖNYVEK - THE SIGN STÚDIÓ, 2021)

Beverly Hungry Wolf könyve a megjelenésekor újdonságnak és egyedinek számított. Mert egy amerikai őslakos írta. Egy amerikai őslakos nő. Egy amerikai őslakos nő a nők életéről - női szemmel. Ez a könyv ugyanis - bár körüllengi a vadnyugat történetének mitikus légköre - nem elsősorban a prérin musztángokon nyargalászó hős harcosokról szól, hanem az észak-amerikai síkságok asszonyainak mindennapi életéről. Ajánljuk azoknak, akik kíváncsiak a tipiállításra, bőrkikészítésre, a kőkori és a modern kultúra közötti idők valóban paleo receptjeire, a születésszabályozásra vagy a szellemtörténetekre. Első kézből olvashatjuk a szikszika nép meséit, összerakhatjuk a korábban több különböző műben szereplő mítoszaikat, teremtéstörténetüket - és ha a valóságos amazonokat keressük, itt a kríkkel és a sziúkkal harcoló Futó Sas és Undok Asszony személyében megleljük.
És a gyermekeknek is nyugodt szívvel ajánlhatjuk e művet, hiszen a nyelvezete érthető, rengeteg mítosz és mese van benne, és olyan szeretet árad a lapokról, melyet csak egy nagymama tud az unokáinak és a föld minden gyermekének megadni. A könyv 1980-ban jelent meg először Amerikában, de mondanivalója, a történetek 2021-ben - Magyarországon is aktuálisak.

 


Isabella Hammad: A párizsi idegen (Libri Könyvkiadó, 2021)

Az első világháború borzalmai közepette, amikor családtagok, barátok és szeretők szakadnak el örökre egymástól, egy fiatalember Nábluszból hajóra száll, hogy felfedezzen egy ismeretlen és különös világot.

Midhat Kemál a forrongó Közel-Keletet elhagyva csakhamar Montpellier nagypolgári otthonaiban, majd a párizsi mulatók színpompás kavalkádjában találja magát. Ahogy egyre többet tanul a világról és önmagáról, rá kell ébrednie, mennyire törékeny dolog a szerelem, milyen könnyen válhatnak a barátokból ellenségek, és mennyire nehéz otthonra találni a történelmi viharok zűrzavarában.

Isabella Hammad kifinomult érzékkel fejti fel egy mozgalmas történelmi időszak szövevényes politikai szálait és személyes tragédiáit. Mélyen felkavaró, napjainkban is aktuális történet Palesztina belső ellentéteiről, a huszadik század első évtizedeit beárnyékoló konfliktusokról, identitásról, családi kötelékekről, veszteségről és szabadságról.


ISABELLA HAMMAD Londonban született 1992-ben, tanulmányait Oxfordban és a Harvardon végezte. Első regényével, A párizsi idegennel több díjat is nyert, többek közt az angol Írószövetség Betty Trask-díját. 2019-ben a National Book Foundation az öt legjobb harmincöt év alatti szerző közé választotta. Jelenleg Londonban és New Yorkban él, és a második regényén dolgozik.

 


Cs. Szabó Sándor: Luther I. – II. (Harmat Kiadó, 2017)

A 15. század babonás hiedelmekkel átszőtt mindennapjaiból szakítja ki fiát Hans Luder mansfeldi bányász, hogy - a család felemelkedésének egyik lehetőségeként - Magdeburgba, Eisenachba és Erfurtba küldje tanulni. Martin rendkívüli tehetségének és fogékonyságának köszönhetően már korán kitűnik társai közül, és viszonylag egyszerűen szerzi meg magiszteri fokozatát. Fényes, felfelé ívelő jövő áll előtte jogdoktorként, miközben egyre több kétely merül fel benne az atyai, isteni és egyházi hatalommal szemben. Csendes lázadását - egy hosszú, többlépcsős lelki utat bejárva - végül valódi szavakba és tettekbe önti...
Cs. Szabó Sándor életrajzi regényében a reformáció legendás alakjának, Martin Luthernek a korai évein és tanulmányain keresztül követhetjük végig, miként válik egy egyszerű parasztgyerek korának egyik legmeghatározóbb gondolkodójává. A kétkötetes mű első része a kezdetektől egészen 1517-ig, a 95 tétel megszületéséig mutatja be az eseményeket fizikai és lelki síkon egyaránt, ennek köszönhetően pedig egy igazi hús-vér ember alakja elevenedik meg előttünk.

 


Jennifer Teege Nikola Sellmair: Nagyapám engem agyonlőtt volna - Egy fekete nő szembenéz családja náci múltjával (Park Kiadó, 2021)

Amon Göth náci parancsnok unokájának megrázó könyvét Tompa Andrea ajánlásával jelentetjük meg.
"Vannak rendkívüli sorsok, amelyek történelmi emlékműként állnak előttünk. Jennifer Teege ilyen ember, története keresztül-kasul fonja a világot és a 20. század nagy sebeit. Könyve hosszú önismereti útjának krónikája, amely már-már démoni elődeihez vezet. Ez a fekete örökbe fogadott nő egyszer csak hatalmas titokra bukkan. Hol máshol, mint a könyvtárban. Hogy ő nem más, mint Amon Göth unokája, a płaszówi láger szadisztikus náci parancsnokának leszármazottja, akit háborús bűnösként kivégeztek.
Jennifer Teege olyan német nő, akit a Harmadik Birodalom az összes többi alacsonyabb rendűnek vélt rasszal együtt kivetett volna magából, és egyenesen a gázkamrába küld. Amon Göth lánya, Jennifer anyja is megpróbált megbirkózni a borzalmas örökséggel, gyermekét azonban örökbe adta anélkül, hogy a múltat akár ő, akár az örökbe fogadó szülők feltárták volna a kislány előtt. Amon Göth lánya fekete gyermeket szül, mintha tudat alatt jóvá akarna tenni valamit a pusztításból, amelyre a Harmadik Birodalom épült.
Saját sorsának tettestársaként Jennifer Teege vállalja, hogy amit tudni lehet, azt meg akarja tudni. A rémisztő nagyapáról, néma (női) cinkosokról, a hallgatás családi örökségéről. Afrikától a Harmadik Birodalomig, a kortárs Németországtól Izraelig kísérjük a megnyugvás felé vezető úton. A nagy történelmi kataklizmák szétzilálják a családokat, megbontják a nemzedékek közti kommunikációt, a történelmi trauma családivá válik, a tudás mérgező hallgatássá. Teege útja nem csupán önismereti út, de radikális szakítás a hallgatással is."

 


Rebecca Johns: Báthory Erzsébet (Kossuth Kiadó, 2021)

Báthory Erzsébet lett volna a történelem első és talán legszörnyűségesebb sorozatgyilkosa? Vagy pusztán ellenségei távolították el koholt vádakkal a férfiak uralta 16. századi politikai életből az intelligens, ambiciózus és gyönyörű Erzsébetet?

Rebecca Johns magával ragadó történelmi regényében a fogva tartott Báthory Erzsébet saját maga meséli el élettörténetét egyetlen fiának címzett leveleiben - feltárva a rettenetes bukása mögött álló igazságot. Gyermekkorától kezdve számol be édesanyjához és apjához fűződő rajongással vegyes szeretetéről, testvéreire irányuló gondoskodó figyelméről és arról, miként vált politikai játszmák részesévé fiatalkori házasságkötésével.

Johns érzékletesen és bensőséges módon tárja fel, miként lett a családjáért olthatatlan szeretet érző gyermekből, majd hites feleségből és gondoskodó anyából egy rettegett szörnyeteg, akinek alakja még évszázadok elteltével is számtalan kérdést vet fel a korabeli Magyarországról, nemességről, hatalomról és a nők szerepéről.

 


Tisza Kata: Egyedül - A szerethető öregedés felé (Scolar Kiadó, 2021)

Egy öregedő kutatónő, miután elveszíti a szerelmét, magára marad fájó magányával, és a tudomány erejéhez nyúl, hogy értelmet találjon egyedüllétében és élete hátralévő éveiben.

A szerző saját pszichológiai doktori életútkutatásai tanulságain vezeti végig olvasóját, miután vázolja az öregedéskutatás elméleti hátterét és az életkor-alapú előítélet (ageizmus) hatásmechanizmusait. Végül pedig a segítő szakember perspektívájából egészen gyakorlati útmutatásokkal is szolgál életünk második felének dilemmáihoz, míg önmagát és olvasóját is eljuttatja egy reflektív és önreflektív folyamaton keresztül a belső szabadság nyújtotta megbékéléshez. E belső utazás során egy egyenrangú szeretetkapcsolatról is képet nyerünk, amely által, még ha elveszítjük is, emelkedünk. >Az egyetemen doktori témavezetője voltam Tisza Katának. Lektoráltam korábbi könyveit, így ismertem meg romboló párkapcsolatának és megküzdésének, felépülésének történetét. Íróként nem akart doktori témájával, az öregedéskutatással foglalkozni, úgy érezte, az élete küzdelmeinek bemutatása sürgetőbb feladat. De Kata most visszafordult kutatásaihoz - példázva az idő cirkularitását -, amiket ugyanúgy személyes történetekké alakított, ahogy más tapasztalatait is. Így formálta meg könyve hősnőjét, aki egyszerre dolgozik szerelme elvesztése fölötti gyászán, öregedésén és kutató munkája összegzésén, lezárásán. A gyász és az öregedés látszólag hasonló: mindkettő a veszteségekről szól. Ámde Kata könyvében a megküzdésen és a szabadság akarásán át mindkettő új jelentést kap. A hősnő megtanulja, hogy gyásza, öregedése, kutatómunkája, mind arról szól, hogyan juthatunk el a túléléshez, a szabadsághoz és a megbékéléshez. Társadalomkutatóként is erre van szükségünk, hogy megszabadulhassunk a hamis társadalmi elvárásoktól, sztereotípiáktól, és az autentikus lét megtalálásának útját mutathassunk meg olvasóinknak.

dr. Rácz József

egyetemi tanár

Tisza Kata az ELTE PPK interkulturális pszichológia mesterképzésén végzett 2012-ben, majd ösztöndíjat nyert akkor innovatívnak számító öregedéskutatásaival az ELTE PPK Pszichológiai Doktori Iskolájába, melynek elvégzését követően szakított a klasszikus felsőoktatási rendszerrel, és doktori fokozatszerzés nélkül kilépett.

Traumafeldolgozó irodalomterápiás tevékenységet folytat közel két évtizede, saját műfajait megalkotva szépirodalom és tudományos ismeretterjesztés határán, valamint egyéni coaching praxist vezet, főként identitásválsággal és élethelyzeti krízisekkel küzdő kliensek számára.

A Scolar Kiadónál az érzelmi bántalmazást bemutató és kezelő négykötetes sorozata után (Akik nem sírnak rendesen, A legjobb hely a városban te vagy, Most. Túlélő leszel, nem áldozat, Kékre szeretni), ez az ötödik: az öregedés és a belső szabadság megtalálásának kötete, szerves folytatása eddigi életműnek.

 


Eric Jager: Az utolsó párbaj (Gabo Kiadó, 2021)

1386. A százéves háború által megtépázott Franciaországot két nemes viszálya tartja lázban. Jean de Carrouges, azaz Carrouges-i János lovag nemrég tért vissza Skóciából, ahol az angolok ellen harcolt. Otthonában azonban nagyobb megpróbáltatás várja: hitvese, a fiatal Marguerite beszámol róla, hogy távollétében a lovag régi riválisa, Jacques Le Gris fegyvernök erőszakot tett rajta. Hogy bizonyítsa ellenfele bűnösségét, Carrouges-i János végül VI. Lajos királyhoz folyamodik kérvényével, miszerint Isten döntsön a két nemes ügyében - a bajvívó porondon, halálig tartó párviadalban.

A Carrouges-Le Gris viszály a francia történelem egyik legtöbbet vizsgált mozzanata. Eric Jager mélyreható kutatómunkára támaszkodva mutatja be az istenítélet különös, barbár, ám mégis szabályozott középkori szokását. Az utolsó párbajban nemcsak magáról az összecsapásról, de a százéves háborúról, a középkori jogról és a nők helyzetéről is képet kapunk. A történetet Jager könyve nyomán Ridley Scott (Gladiátor, Mennyei királyság) dolgozta fel erőteljes, nagyszabású mozifilmjében.

 


Sal Endre: Mi, magyarok a színpadon - 51 fantasztikus színészlegenda élete (LIBRI KÖNYVKIADÓ KFT., 2021)

Latinovits, Ruttkai, Törőcsik, Sinkovits, Garas, Psota... sokáig sorolhatnánk a huszadik századi magyar színjátszás felejthetetlen alakjait. Könnyedén fel tudjuk idézni csodálatos alakításaikat, még mindig fülünkbe cseng a hangjuk.
De kik voltak ők valójában a színfalakon kívül? Mit éltek meg ezek a tehetséggel és érzékenységgel megáldott emberek mielőtt felgördült volna a függöny? Mennyit tettek hozzá a személyes kudarcok, örömök, bánatok a művészi teljesítményükhöz?
Sal Endre, a népszerű Mi, magyarok könyvek szerzője ezúttal a színművész mögött rejlő emberre irányítja olvasói figyelmét. Az esendő, olykor hibázó, küzdő, szeretetre, elismerésre éhes hétköznapi emberre, aki a tapasztalataiból és az őt ért hatásokból olyan kimagasló művészi teljesítményt tudott felépíteni, ami generációk számára nyújtott és nyújt a mai napig maradandó élményt.
"A sorsomban (...) semmit nem érzek feleslegesnek. Mindent adománynak tartok, mert így mindent feloldhattam-felmutathattam a művészet segítségével." - TOLNAY KLÁRI

 


Kollár-Klemencz László: Öreg Banda (Magvető Könyvkiadó, 2021)

Kollár-Klemencz László két izgalmas elbeszéléskötet után egy több évszázadot átölelő családregénnyel jelentkezik. A Kaldenecker család ősei az 1720-as években érkeztek meg Svábföldről Dunaharasztiba, hogy aztán az elkövetkező évszázadokban ezen a környéken éljenek Soroksártól Újhartyánig. A Duna és az Alföld találkozásánál próbáltak boldogulni: dolgoztak, költöztek, álmodoztak és szabad idejükben zenéltek. Megannyi erdő- és természetleírás után Kollár-Klemencz László ezúttal egy családfa rengetegébe kalauzol el minket. Nemzedékek adják át egymásnak a regény lapjain a sváb hangszereket és a családi legendákat ugyanúgy, mint a recepteket és a beceneveket. Jöhetnek világháborúk, kitelepítések és forradalmak, az Öreg Banda nagyon sokáig játszik tovább rendületlenül.

 


Colson Whitehead: Harlemi kavarás (21. Század Kiadó, 2021)

Colson Whitehead kétszeres Pulitzer-díjas, Nemzeti Könyvdíjas író új regénye az 1960-as években játszódik, New Yorkban.

Ray Carneyt Harlemben ismeri az egész környék, megfizethető bútort árul a 125. utcai üzletében, ebből tartja el a családját. Felesége, Elizabeth állapotos, jön a második gyerek. Otthonuk nem valami nagy - Elizabeth pénzes szülei nem is örültek a házasságnak, nem szívelik Rayt -, de azért mégiscsak otthon.

Carneyról kevesen tudják, hogy a becsületes életvitel felszíne mögött becsúszott már neki néhány stikli. Kétes alakokkal tartja a kapcsolatot. És a stiklik egyre húzósabbak.

Freddie, az unokatestvére kisstílű enyves, Carney segít neki ezt-azt elpasszolni. Freddie beszáll egy bandába, ami azt tervezi, hogy kirabolja a Hotel Theresát, Harlem egyik nagymúltú szállodáját, és az akcióhoz Rayre is szüksége van. Ahogy az lenni szokott, semmi nem úgy sikerül, ahogy Freddie eltervezte, és Ray hiába kapálózik, egyre mélyebbre kerül a csávába. Már nem csak a hírneve forog kockán - a bőrére megy a vásár.

Bűnregény? Moralitás? Társadalmi regény? Feketék és fehérek egymás mellett ebben a retró gyöngyszemben, amely végeredményben nem más, mint egy megható szerelmes levél a régi Harlemhez.

Colson Whitehead regényei a 21. Század Kiadónál:
A föld alatti vasút (2017), A Nickel-fiúk (2019)

 

Forrás: Bookline.hu

Megosztás: 
Kategória: 
Hírek: