Pumpinks, witches, evil spirits azaz Halloween

Halloween Október 31-e nagyon fontos ünnep az angolszász világban, de újabban egyre nagyobb divat Európában és nálunk is Halloween-partit tartani.
Borzongató olvasmányok Halloween éjszakájára angol nyelven az Idegen nyelvi részlegbõl!

Fotók a Halloween dekorációról

A Halloween nélkülözhetetlen kellékei a töklámpás és az olyan  figurák mint a boszorkányok, denevérek, vámpírok és egyéb szellemek.
A töklámpás angol nyelvterületen elterjedt neve: Jack O’Lantern. A történet szerint nevét egy Jack nevû részegestõl kapta, aki az ördögtõl olyan ígéretet csikart ki, hogy halála után lelke nem fog a pokolra  kerülni. Történt, hogy Jack éppen október 31-én jobb létre szenderült, a mennyországba viszont  nem fogadták be, mert részeg volt. Így, kétségbeesésében a pokol kapujában kopogtatott, de az ördög ígéretéhez híven visszafordította. „De hát hová menjek?”- könyörgött Jack. „ Vissza oda, ahonnan jöttél”- mondta az ördög és egy izzó széndarabot adott Jacknek a pokol tüzébõl. Az éjszaka sötét volt, az út hosszú és Jack, aki éppen egy répát eszegetett belerakta a parazsat, hogy egy kicsit jobban lásson. Jack lelke ennek a lámpácskának a fényénél keresi azóta is nyugvóhelyét.
Az ír gyerekek is eredetileg répát és krumplit faragtak ki, hogy lámpást csináljanak maguknak Halloweenkor. Késõbb a répát a jóval látványosabb tök váltotta fel a Halloween ünnepségeken és a legendában egyaránt.
A Halloween eredetileg kelta ünnep volt, Samhain [saun]. Az ünnep eredete arra vezethetõ vissza, hogy a kelták nagyon féltek a tél eljövetelétõl. A halállal, a gonosz lelkek megjelenésével azonosították. Ezért a kelta papok (a druidák) hatalmas tüzekkel ijesztették el az ilyenkor megjelenõ ártó szellemeket, az emberek pedig mindenféle ijesztõ maszkokba, jelmezekbe öltöztek, hogy legyõzzék a sírjaikból ilyenkor az élõk közé visszatérõ holtakat és talán saját félelmüket is.
Krisztus elõtt 43-ban a brit szigeteket elözönlötték a rómaiak, és a kelta Samhain-ból római Pomona azaz aratási fesztivál lett. Pomona volt a kertekért felelõs római istennõ. Innen ered a Halloweenkor használt két alapszín, a narancssárga (aratás) és a fekete (halál).
Késõbb a pogány szokás keresztény formát öltött. Maga a Halloween elnevezés is innen ered (all hallows evening=mindenszentek éjszakája) November elsõ napja mindenszentek a keresztény naptárban. Október 31. a protestánsok naptárában a reformáció, a jelképes megtisztulás ünnepét is jelenti.
A 19. században az ír bevándorlók vitték az ünnepet és a szokásokat az Egyesült Államokba, ahol a Halloween a gyermekek által egész évben várt esemény, óriási ünnep, nem hiányozhat egyetlen naptárból sem.

Borzongató olvasmányok Halloween éjszakájára angol nyelven