KÁRPÁTIA: Bujdosók

A nemzeti rock jeles képviselője a Kárpátia második side-projektnek tekinthető nagylemeze, a Bujdosók a népzene jegyében készült. A 2003-ban alakult zenekar mára igencsak gazdaggá vált repertoárjából kiválasztottak egy albumra valót, s azt dolgozták át a népzenére. A feladatot ezúttal az Ezüst-Patak hegedűsére, Szécsi Attilára bízták, aki kiváló munkát végzett. Nemcsak a kiválasztott dalok átdolgozásával és a hangszereléssel, hanem a zenésztársak összeverbuválásával, vagyis a Bujdosóknak nevezett alkalmi formáció létrehozásával.

A Kárpátia vonzódása a magyar folklórhoz megkérdőjelezhetetlen. Az énekes-basszusgitáros Petrás János vezette zenekar szinte minden egyes albumán merített a tradicionális népzenéből, valamint a saját szerzeményeiket is gyakran jellemezték népi(es) dallamok. A képlet ezúttal fordított, a zenekar vezetője által írt dalokat ültették át (illetve vissza) a folklórba, azaz Petrás János énekdallamainak felhasználásával születtek a Bujdosók dalai. Majdnem olyan ez a történet, mintha egy új world music formáció született volna.

A Bujdosók album egyik legnagyobb értéke, hogy a Kárpát-medence folklórkincsét igyekszik a lehető legteljesebben bemutatni. Ennek okán a lemezen szereplő 12 dal számos tájegységet idéz meg, a Dél-Dunántúltól kezdve az Alföldön és a Felső-Tiszavidéken át egészen Erdélyig. A leggazdagabb természetesen az erdélyi kínálat, de ez természetes, ha egy néptánc együttes változatos repertoárt állít össze, hasonlóan cselekszik. A tájegységekhez köthető zenék mellett két funkcionális dalt is találunk, nevezetesen egy verbunkot, azaz toborzót, illetve egy indulót. A Kárpátia kiválasztott dalai pedig tökéletesen illeszkednek mind a funkcióhoz köthető, mind a tájegységi sajátosságokhoz. A Bujdosók album érdemei közé tartozik még a gazdag hangszerelés, nemcsak hagyományos - azaz egy vagy két prímás, kontrás és bőgős - felállású bandák mutatják be a dalokat, hanem olyan további népi hangszerek is előkerülnek, mint a furulya, citera vagy doromb, ráadásul a kínálatot tovább színesítik kobozzal és csellóval, egyedül a cimbalom hiányzik. A hangszeres gazdagághoz méltó az énekhang változatossága, a kilenc közreműködő - köztük Waszlavik Gazember László - majd mindegyike hangját is adja a produkcióhoz.(forrás: Zalai Hírlap)

Tracklista:

1. Holló
2. Legenda
3. Ha látok csillagot
4. Rozsda ette penge
5. Magyar föld
6. Ha kell
7. Menetel a század
8. A világtól elzárva
9. Hajdanán
10. Vándor
11. Falu rossza
12. A Jászságban a Kunságon

Videó ajánló: A világtól elzárva

Katalógusunkban

Kategória: 
Könyvtári ajánló - Bródy: 
Hírek: